fallback

Киев: "Северен поток 2" ще засили руската агресия срещу Украйна

Русия ще генерира приходи, които ще бъдат използвани срещу нас, смята украниският премиер Денис Шмигал

12:45 | 22.03.21 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Ако "Северен поток 2" влезе в експлоатация, Русия ще генерира приходи, които ще използва, за да финансира агресията си срещу Украйна. Това коментира в интервю за германското издание Handelsblatt украинския премиер Денис Шмигал.

"С газопровода Европа засилва руската агресия. Това не може да съвпада с интересите на ЕС", пояснява още той.

Според Шмигал ЕС трябва да продължи да налага санкции срещу Москва заради едностранното анексиране на Крим. Санкциите трябва да бъдат по-ясни и по-строги в бъдеще, коментира още той.

Отношенията между ЕС и Русия ще бъдат основна тема на предстоящия в края на седмицата Европейски съвет. Лидерите на общността ще разговарят отново във видеоконферентен формат и се очаква да дискутират резултатите от посещението на Жозеп Борел в Москва преди месец.

В интервюто си за Handelsblatt украинският премиер коментира и думите на американския президент Джо Байдън, който нарече руския си колега Владимир Путин "убиец". "Подкрепям формулировката на Джо Байдън", каза Шмигал и допълни, че "Украйна се бори с руската агресия в продължение на седем години".

Газопроводът "Северен поток 2" е един от малкото дразнители в отношенията между Украйна и ЕС. В своето интервю пред германското издание украинският премиер благодари за подкрепата и помощта, която страната му получава от общността през "седемте години на руска агресия".

Според него наложените от общността санкции срещу Москва са предотвратили по-нататъшни действия срещу страната му.

От месеци темата за строителството на газопровода по дъното на Балтийско море е ябълка на раздора между САЩ и Германия. Вашингтон наложи редица санкции срещу компании, които участват в проекта. По тази причина се отказа строителят Allseas, както и поне още 18 други компании

В последните седмици обаче медийни публикации намекват, че Берлин и Вашингтон сближават позициите си и са склонни на компромис по казуса.

Към момента над 95% от тръбите на газопровода вече са положени и се строи във водите край датския Бьорнхолм. Плановете са до края на годината "Северен поток 2" да бъде въведен в експлоатация. И Германия, и Русия са категорични, че това е чисто икономически проект и не може да бъде разглеждан като геополитическа заплаха.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:02 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още